facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Yer Tutucular

Yer tutucular; herhangi bir sebepten dolayı erken kaybedilmiş süt dişlerinin yerlerini korumak için yapılan hareketli veya sabit apareylerdir. Eğer çocuğunuzun süt dişi çürük veya travmadan dolayı erken kaybedilmiş ise; süt dişi çekim yeri boşluğunun yer tutucularla korunması, çocuğunuzun ileriki yaşlarda ideal bir diş dizisine sahip olması açısından çok önemlidir. 

Süt dişinin erken kaybı ne gibi sorunlara sebepolmaktadır? Süt dişleri çocuğunuzun çene ve yüz gelişiminde çok önemli rol oynamaktadırlar. Çocuklarda 20 tane süt dişi ve daha sonra onların yerine sürecek 20 tane daimi diş bulunmaktadır. Bunlara ek olarak büyük azı dişleri olan 6 yaş dişleri, 12 yaş dişleri ve 20 yaş dişleri bu 20 adet daimi dişe ek olarak çene içersinde yer alacaklardır. Süt dişleri daimi dişler süren kadar doğal yer tutucu olarak görev yapmaktadırlar. Eğer süt dişleri herhangi bir sebepten dolayı erken kaybedilir ise; 6 hafta içersinde diğer dişler bu boşluğa doğru kayarak çekilmiş süt dişinin yerini kapatırlar. Bu durum alttan sürecek olan daimi dişin ideal yerinden sürmesine engel olacaktır. Eğer daimi diş, sürmesi gereken yerden süremez ise dişlerde çapraşıklığa ve bu da erken yaşlarda ortodontik problemlerle karşılaşılmasına sebep olabilir. Yer tutucular metal veya plastikten yapılan kişiye özel apareylerdir. Erken kaybedilmiş süt dişi sayısı veya lokalizasyonuna göre sabit veya hareketli olarak yapılabilmektedir. 

Yer tutucuların görevi nelerdir? Çekim boşluğunun diğer dişler tarafından kapatılmasını önler ve daimi diş sürene kadar bu boşluğu koruyarak ideal pozisyonda ve sürmesi gereken zamanda daimi dişin sürmesini sağlar. İleride oluşabilecek ortodontik problemleri önler. Çapraşıklığı önlediği için dişlerin ideal pozisyonda kalmasını sağlar ve güzel bir diş dizisinin yanı sıra, dişlerin kolayca fırçalanmasını ve ara yüzlerde diş çürüğü oluşma riskini en aza indirger. 

Yer tutucuların bakımı nasıl yapılmalıdır? Ağız hijyeninin iyi yapılması yer tutucunun da temiz kalmasını sağlamaktadır. Sabah ve akşam günde iki kere dişlerin fırçalanması yer tutucuların uzun süre ağızda efektif olarak kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca yer tutucuların yerlerinde sabit kalmaları için sakız gibi yapışkan gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir. Genellikle çocuklar yer tutuculara bir-iki gün içersinde alışmakta ve sorunsuz olarak kullanabilmektedirler.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.