facebook-icon twitter-icon google-icon instagram-iconJimer Tv

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Ağız Kokusu (Halitozis)

Ağız kokusu (halitozis) oldukça sık görülen bir problem olup psikolojik ve sosyal yönden kişiyi ve çevresini çok olumsuz olarak etkiler.

2000 yıl önce Yahudilerin Talmud kitabında ağız kokusunun evliliği sonlandırmak için yeterli bir sebep olduğu yazılmıştır. İslam dininde de peygamberimiz o zamanın şartlarında misvak kullanımını ve ağız hijyenini tavsiye etmiştir, hatta  sarımsak soğan yiyenlerin camiye gelmemesini söylemiştir.

Ağız kokusunun nedeni genellikle bulunamaz ancak sigara  ve alkol alışkanlığı hatta aşırı kahve tüketiminin ağız kokusunda etkili oldukları göz önünde bulundurulmalıdır.Ağız hijyeninin iyi olmaması, diş çürükleri, dil üzerinde oluşan pas tarzındaki plaklar, dişeti iltihabı, ağız kuruluğu yapan ilaçlar da dahil olmak üzere tüm nedenler, üst solunum yolu enfeksiyonları, yemek borusunda divertikül olarak isimlendirilen cepleşmeler ve çeşitli üst sindirim sistemi hastalıkları ağız kokusuna sebep olabilmektedir.
Diabet,  böbrek ve karaciğer yetmezliği de ağız kokusuna neden olmaktadır.
Kötü kokunun nedeninin mikroplar tarafından ortaya çıkarılan sülfürlü bileşikler olduğu düşünülmektedir. Helikobakter pylori de ağız kokusunun önemli nedenlerinden birisi olarak değerlendirilmektedir.

Her ne kadar sebep çok fazla olsa da, ağız kokusunun nedeni  çoğunlukla kesin olarak saptanamaz.Ancak ne olursa olsun öncelikle ağız hijyeninin tam olarak değerlendirildiği bir diş hekimi ve KBB muayenesi şarttır. Tanı ve tedavi için gastroenteroloji muayenesi ve gerekirse endoskopik değerlendirme yapılması çok önemlidir.Diş çürükleri ve dişeti hastalıkları yoksa en uygun yaklaşım gastroenteroloji uzmanına muayene olmak ve ilaç tedavisidir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.