facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Kırışıklık Tedavisi


Latince adı Clostridiumbotulinum olan bakterinin salgıladığı toksinin, laboratuar koşullarında zararsızlaştırılıp insan için tedavi edici hale getirilmiş şekline kırışıklık tedavisi diyoruz.

Botulinum toksini, etkisini sinirden kasa giden elektriksel uyarıyı engelleyerek gerçekleştirir ve uygulanan bölgedeki kasta geçici fonksiyon kaybı olur. Kas fonksiyonlarının kaybı ile derideki kırışıklıklar azalır ve bu durum kırışıklık tedavisinin ana kullanım alanlarından birini oluşturur.

Yüz estetiği ve Kırışıklık Tedavisi

Yüz bölgesi kırışıklıkları estetik anlamda 2 ana kategoride incelenir.

1-Dinamik kırışıklıklar: Hareket halinde ortaya çıkar, yani mimik kaslarının aktivasyonu ile belirgin hale gelir.Kırışıklık Tedavisi için ideal tedavi grubunu oluşturur.

2-Statik kırışıklıklar: İstirahat halinde mevcut kırışıklıklardır.Kas hareketlerinden bağımsız olarak bulunurlar. Kırışıklık Tedavisi yerine dolgu enjeksiyonları kullanmak gerekir.

Kırışıklık Tedavisi Kullanım Alanları

İnsanların yüz yapısı anatomik olarak 3 ayrı bölümden oluşur.Botulinum üç ayrı bölge için de kullanılabilir.

Üst yüz bölgesi alın saçlı derisinden başlar ve gözlere kadar olan bölgeyi içerir.

Orta yüz bölümü gözler ve ağız arasındaki bölgeyi içerirken

Alt yüz bölgesi, çene ve boyun bölümlerinden oluşur.

Üst yüz bölümü: Estetik cerrahide kırışıklık tedavisinin en sık kullanıldığı bölgedir. Alın kırışıklıkları ve göz çevresindeki kaz ayağı adı verilen minik kırışıkların tedavisinde kırışıklık tedavisi etkin bir çözüm sunar. Uygulama ile kaşların 2-3 mm yukarı kaldırılması mümkün olmaktadır.

Orta yüz bölümü:

Nazolabial Oluk: Yaşla birlikte orta yüz bölümünde ortaya çıkan en dramatik değişiklik nazolabial alan adı verilen ve yanak ile burun yan kenarları arasında oluşan derin kırışıklıklardır. Bu bölgenin tedavisi dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile yapılmaktadır. Bazı durumlarda dolgu enjeksiyonu ile birlikte kırışıklık tedavisi uygulaması sonuçları daha etkili kılmaktadır.

Belirgin Diş Etleri: Gülme ve konuşma esnasında üst diş ve dişetlerinin belirgin hale gelmesi kişilerde estetik görünümü bozmaktadır. Bu kişiler özellikle gülme esnasında elleriyle ağızlarını kapatmak gibi bir refleks de geliştirirler ve bu durum yine kırışıklık tedavisi ile tedavi edilebilmektedir.

Hareketli Burun Ucu: Bazı kişilerin burun uç kısmı, ağız mimik ve hareketleri esnasında özellikle aşağıya doğru yer değiştirirler. Rinoplasti ameliyatı ile kalıcı olarak giderilen bu durum kırışıklık tedavisi ile geçici olarak azaltılabilir. 

Alt Yüz Bölümü: Alt yüz bölümünde kırışıklık tedavisi uygulamaları, boyun kırışıklıkları ve bantlarının varlığında kullanılmaktadır. Üst dudaktaki ince ve yüzeysel kırışıklıkların tedavisinde kırışıklık tedavisi ve dolgu maddeleri enjeksiyonu kombine halde kullanılabilir.

Terleme Tedavisi ve Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık Tedavisi sadece kozmetik uygulamalarda değil, tıbbın birçok alanında kendine kullanım alanı bulmuştur. Terleme tedavisi de bu kullanım alanlardan biridir. 

Kişinin fiziksel aktiviteden bağımsız olarak fazla miktarda terlemesine, aşırı terleme veya “hiperhidroz” adı verilmektedir ve en çok koltuk altı, avuç içi, parmaklar ve ayak bölgesini etkilemektedir. Aşırı terleme, günlük hayatı olumsuz yönde etkiler, hijyenik sıkıntılar yaratabilir ve kişiyi psikolojik sorunlara itebilir.Aşırı terlemenin en etkin ve acısız tedavi yöntemi kırışıklık tedavisi enjeksiyonudur.

Etkinlik Başlangıcı ve Sonlanışı:

Botulinum toksini kaslar ve sinirler arasındaki elektriksel bağlantıyı keserek etki etmektedir fakat ilacın elektriksel bağlantı kesme süresi sona erdiğinde etkinliği tamamen kaybolur. Etkinlik uygulamayı takiben 4-5.günlerde başlamakta ve 5-6. aylarda sonlanmaktadır. Tekrarlayan uygulamalarda, etkinlik gücü ve süresinin arttığı da bilinmektedir.

Kullanılmaması Gereken Durumlar:

Nörolojik hastalığı (kas hastalıkları) bulunan kişilerde kırışıklık tedavisi tedavisi yapılmamalıdır. Gebelik ve emzirme dönemindeki bayanlarda da kanıtlanmış bir yan etkisi olmamasına rağmen kırışıklık tedavisi tedavisi önerilmemektedir.

Komplikasyonlar (Sorunlar):

Kırışıklık Tedavisi enjeksiyonuna bağlı yan etki oranı çok düşüktür. "Ptozis" adı verilen göz kapağı düşüklüğü ihtimali de nadiren ortaya çıkar. Bu durum uygun teknikler ile tedavi edilebilir.

Kliniğimizde Kırışıklık Tedavisi uygulamalarında orijinal enjeksiyon ürünleri kullanmaktadır.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.