facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Periodontoloji nedir?

Periodontoloji, dişleri çevreleyen yumuşak vesert dokuların iltihabi hastalıkları ve bunların tedavisi ile ilgilenen bir dişhekimliği dalıdır.Yunanca peri – çevre, odonto – diş, logos – bilim anlamlarına 

gelmektedir.Bu 3 kelime bir araya getirildiğinde Periodontoloji dişin çevre dokularının bilimi anlamını kazanmaktadır.Bu çevre dokular şunlardır:

-Dişin kök kısmının en dış tabakasını oluşturan Sement 

-Dişin kök kısmının etrafını oluşturan kemik dokusu (Alveol kemiği)                                                            

-Dişin kök kısmı ile kemik arasında bağlantı görevi gören lif grubu (Periodontal ligament)                                                                                                        Dişlerimiz çene kemiklerinde, kemiğin alveoler çıkıntı denilen bölümünün içine gömülüdürler. Ancak dişler kemiğe direkt olarak bağlanmazlar. Alveol kemiği ile dişin kök yüzeyi arasında, liflerden oluşan fibroelastik bir doku vardır. Bu doku “periodontal ligament” adını alır ve otomobillerdeki amortisör gibi işlev görerek, dişler üzerine gelen fonksiyonel kuvvetlerin çene kemiklerine yumuşatılarak iletilmesini sağlar. Bu yapıların üzerini dişeti ve ağız mukozası örter.

Dişleri çevreleyen tüm bu dokular “periodontal dokular” olarak adlandırılır.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.