facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Doğum Kontrolü- Genel bilgiler

Günümüzde hem kadınlar için hem de erkekler için geliştirilmiş, son derece güvenilir ve etkili metodlar mevcuttur. Gelişen tıp modern insanın kulanımına çok değişik ve her bireyin kendi ihiyacına yönelik yöntemler sunmaktadır.Buna rağmen dünyada ve ülkemizdeki çiftlerin oldukça büyük bir kısmı hala daha geleneksel, etkinliği ve güvenilirliği düşük ve hatta sağlık açısından sakıncalı yöntemlerle doğum kontrolü uygulamaya çalışmaktadır. Bu duruma neden olan faktörlerden en önemlileri çiftlerin doğum kontrolü hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaları ve hatta kulaktan dolma yanlış bilgiler ile bu modern ve güvenilir yöntemlerden uzaklaşmalarıdır. 

Yaşam şartlarının ağırlaşması, kadınların iş hayatında daha fazla etkin rol alması çiftlerin çocuk sahibi olma isteklerini azaltmakta veya en azından bu kararı vermekte daha yavaş davranmalarına sebep olmaktadır. Batı toplumlarında daha yaygın olmak üzere evlilik yaşı gecikmekte ancak buna rağmen cinsel ilişkiye başlama yaşı ise azalmaktadır. Etkili bir doğum kontrol yöntemi uygulanmadığında bu durumun doğuracağı sonuç istenmeyen bir gebelik ve kürtajdır. 

Bu bölümün amacı çiftleri doğum kontrolü hakkında bilgilendirmek, onlara en uygun yöntemi seçmeleri konusunda yardımcı olabilmek ve akıllarına takılan soruları cevaplamaya çalışmaktır. 

Doğum kontrolü (kontrasepsiyon) nedir ?

Doğum kontrolü ya da aile planlaması çiftlerin istedikleri zamanda, istedikleri sayıda çocuk sahibi olmak için kullandıkları yöntemlerin tümünü kapsar. 

Neden doğum kontrolü ?

İstenmeyen planlanmamış bir gebeliğinAncak bu hak yanlış kullanılırsa bazı olumsuzlukları da berabe getirdiği olumsuzluklar gözönüne alındığında doğum kontrolü bu olumsuzlukları gidermek için şarttır. 

Doğum kontrolü ile;

Erken yaştaki gebelik ve buna bağlı riskler azalır
Sağlıksız, zayıf bebek doğurma riski azalır
Bebek ölümleri azalır  
Çiftler daha mutlu ve güvenli ilişki kurabilir
 

DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ

Doğum kontrol yöntemleri kabaca geri dönebilen ya da kalıcı yöntemler olarak ikiye ayrılır. Kalıcı yöntemler kadında ve erkekte tüplerin bağlanmasıdır. Bu yöntemler kalıcı olarak adlandırılmakla birlikte günümüzde cerrahi alanındaki gelişmelerle birlikte düşük bir ihtimale de olsa geri döndürülebilmektedir. 

Yöntemlerin etkinlikleri ne kadardır?  

Yöntem

Beklenen teorik başarısızlık oranı (Yüzde)

Pratikte karşılaşılan gerçek başarısızlık oranı
(Yüzde)

Şans

85

85

Kondom: Erkek

2

12

Kondom: Kadın

5

21

Spermisid fitiller

6

21

Takvim yöntemi

1-9

20

Geri çekme

4

19

Diyafram

6

18

Rahim içi araç (Spiral)

0.1-0.5

0.1-2.0

Doğum kontrol hapı

0.1

3

Minipill

0.5

3

Tüplerin bağlanması

0.01

0.04

Erkek kordonlarının bağlanması

0.1

0.15

Norplant

0.09

0.09

Depo-Provera (3 aylık aşı)

0.3

0.3

Bu oranlar kontraseptif yöntemi 1 yıl boyunca sürekli uygulayan çiftlerde görülen gebelik oranlarıdır. Bu tabloya göre hiç korunmayan 100 kadından 85 tanesi 1 yılın sonuda gebe kalırken doğum kontrol hapı kullananların sadece 3 tanesi gebe kalacaktır.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.