facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Doğumun Üçüncü Evresi

Bebeğin kordonunun kesilmesi ve ilk ağlaması ile birlikte tüm hamilelik boyunca bebek ile anne aranısındaki iletişim merkezi olan plasentanın da görevi sona erer. Doğumun bundan sonraki üçüncü ve son aşaması plasentanın doğumudur. 

Bebek doğduktan sonra kasılmaların sıklığı ve şiddeti azalır. Birkaç kasılma ile birlikte plasenta yapıştığı yerden ayrılır, plasenta ve zarlar vücut dışına atılır. Plasentanın ayrılması genelde 5-30 dakika içinde gerçekleşir. Bu sürenin aşılması durumunda rahim ağzı kapanabilir ve plasentanın geçişine izin vermeyebilir. Böyle bir durumda doktoru eli ile rahim içine girerek tıpkı sezaryende olduğu gibi plasentayı eliyle kendisi ayırıp dışarıya alacaktır.

 

Plasentanın ayrılması

 

Plasentanın ayrılması ile birlikte bir miktar kanama olması normaldir. 

Plasenta ve zarların doğumundan sonra üşüme ve titreme hissi olması normaldir.

Bazı durumlarda rahim içi tamamen boşaldıktan yeterli şekilde kasılmayabilir ve gevşek olan uterustan kanama görülebilir. Bu durumu engellemek için plasentanın doğumundan sonra kalçadan ya da damardan rahim kasıcı ilaçlar yapılır. Tüm bunlara rağmen rahim yeterli şekilde kasılmıyorsa el ile masaj yapılır. 

Plasenta ve zarlar da doğduktan sonra doktor doğum kanalının kontrolünü yapar. Vajina duvarlarında ve perinede oluşabilecek olan yırtıkları değerlendirir ve dikiş gerekip gerekmediğine karar verir.

 Eğer epizyotomi açılmış ise bu dikilir. Epidural anestezi varlığında dikişler sırasında ek lokal anestezik yapmaya genelde gerek yoktur. Dikiş işlemi çoğu zaman 10-15 dakika kadar sürer. 

Dikişler de tamamlandıktan sonra genital bölge silinip temizlenir. 

Bu aşamada normal doğumun sezaryene olan en önemli üstünlüğünü fark edilir. 

Doğumdan sonraki ilk 24 saati hastanede geçirdikten sonra doktorunuz ve bebeğinizin doktorunun izin vermesi durumunda taburcu olabilirsiniz.

Dikiş olması durumunda birkaç gün süreyle özellikle otururken batma hissedebilirsiniz. Eğer doktorunuz epizyotomi açmış ise büyük olasılıkla kenara doğru bir kesi yapmıştır ve dikişleriniz bu yöne doğrudur. Eğer doktorunuz solak değil ise dikişinizin sağ tarafınızda olması büyük olasılıktır. Böyle bir durumda otururken ağrılığınızı ters tarafa vermeniz bu batma ve ağrı hissini azaltacaktır.Yine de ağrılar sizi rahatsız ediyorsa doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanmanızın hiçbir zararı yoktur.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.