facebook-icon twitter-icon google-icon instagram-iconJimer Tv

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Epidural Anestezi

Epidural anesteziyi vücudun belirli bir bölgesindeki ağrı iletimini durduran bölgesel anestezi çeşidi olarak tanımlayan Özel Jimer Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı  "Epidural anestezi özel hazırlanmış iğne ve kateterlerle anestezi uzmanı tarafından uygulanır. Spinal ve epidural anestezi bunlardan en çok kullanılanıdır. Epidural anestezi sayesinde ameliyat sonrası ağrı kontrolü de sağlanır" diyerek epidural anestezi ile ilgili merak edilen sorulan cevapladı.

Epidural anestezi nasıl uygulanıyor?

Spinal veya epidural anestezi, belden omurilik sıvısına ya da çevresine yapılan iğneden lokal anestezik ilaçlar verilerek uygulanır. Anestezi, iğne yapılan seviyenin iki üç omur üzerinden başlayarak ayak parmaklarına kadar yayılır. Bu tür anestezi yönteminde bilinç kaybı olmaz. Anestezi yapılan bölgede ağrı olmadan cerrahi işlem yapılabilir. Epidural anestezide omurilik kanalından küçük bir kateter yerleştirilerek bu bölgede bırakılır. Ameliyat sonrasında bir-iki gün bu kateterden ağrı kesici özelliği olan ilaçlar verilerek ameliyat sonrası ağrılar önlenebilir.


Hangi durumlarda kullanılıyor?

Hastaya yapılacak ameliyat bölgesel anestezi yöntemlerine uygunsa epidural veya spinal anestezi uygulanır. Ayrıca genel anestezi hasta için risk faktörleri içeriyorsa yine bölgesel anestezi yöntemleri tercih edilir. Ameliyat sonrası oluşabilecek ağrıları ve kanser ağrılarını kontrol etmek için de uygulanabilir. Bunun yanında ağrısız doğum ve sezaryen ameliyatlannda da sıklıkla tercih edilmektedir. Bu yöntem sayesinde hastalar ameliyat sonrası dönemi daha ağrısız geçirir, erken dönemde ayağa kalkabilir, yara iyileşmeleri daha hızlı olabilir. Ağrısız doğum tercih eden hastalarımız, deneyimli ve tecrübeli ellerde ilaç dozları ayarlanabildiği için uyuşukluk ya da ıkınmada problem yaşanmadan hatta hastaların yürüyüşleri (walking epidural) bile etkilenmeden doğum yapabiliyorlar.


Epidural anestezi alanında son gelişmeler neler?

Son yıllarda kullanılan iğnelerde ve özellikle kateterlerde sağlanan teknolojik iyileştirmeler sayesinde zaten nadir olan komplikasyon oranları daha da azaldı. Röntgen ve ultrason teknolojilerinin ameliyathanede yaygınlaşması sonucu zor vakalarda bile daha kolay uygulama yapılıyor. Özel Jimer Hastanesi ameliyathanesi üstün ve ileri teknolojilere sahip olduğu için bölgesel anestezi yöntemlerinde bu teknolojileri rahatlıklı hastalarımıza uygulayabiliyoruz. Kaliteyi ve başarılı sonucu etkileyen en önemli parametre ise uygulamayı yapan anestezi doktorunun deneyimi ve tecrübesidir.


Epidural anestezi sayesinde anne doğum sırasında uyanık kalabiliyor

Doğum sürecinin özellikle anne adayları açısından stresli ve ağrılı bir süreç olduğuna dikkat çeken Özel Jimer Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru epidural anesteziyle beraber yapılan sezaryen doğumun avantajlarını sıraladı. Sezaryen ya da normal doğum sırasında sancıyı azaltmak için kullanılan epidural anestezi uygulamasında anne uyanıktır. Bu sayede doğar doğmazanne bebeğiyle iletişime, etkileşime geçebilir. Bu etkisiyle sık tercih edilen uygulamalar arasındadır. Annenin uyanık ve rahat olması doğum esnasında baba adayının da rahat bir şekilde eşinin yanında yer alabilmesine imkan sağlar. Epiduralle yapılan sezaryenden sonra anne bebeğini hemen emzirebilir ve kendisi de hemen yemek yiyebilir. Annenin gazını çıkarması daha kolay olur ve günlük hayata daha hızlı adapte olur.


Doğum sancısından korkanlara tavsiye ediliyor

Anne adaylarını normal doğumdan uzaklaştıran en önemli faktör şiddetini tahmin edemedikleri ağrıdır. Belli bir rahim ağzı açıklığından sonra yapılan epidural anestezi ile bundan sonraki aşamada yaşanacak ağrılar tamamen ortadan kaldırılıyor. Ta ki rahim ağzı tam açılana kadar. Tam açıklıktan sonra annenin ıkınabilmesi ve bebeği doğum kanalından çıkartabilmesi için ilave doz yapılmaz. O sırada kısa sürede yaşanacak ağrılarladoğum gerçekleşir. Bebeğin kilosu ve baş çevresiyle anne doğum kanalı arasında ciddi bir uyumsuzluk yoksa, plesantanın yerleşim yeri doğum kanalını kapatacak şekilde değilse, bebeğin pozisyo-nuyla ilgili bir problem yoksa normal doğuma yönlendirilir ve gebelikle ilgili bilgilendirilir. Doğumdan korkan gebelere gereken destek verilir. Ağrıdan korkuyorlarsa bu konuda epidural anestezi tasviye edilir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.