facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Meme Dikleştirme


Meme sarkıklığı genellikle memenin içinin boşalması sonucu meme derisinin sarkıklığı sonucu oluşur.Meme dikleştirme veya mastopeksi ameliyatı ise meme sarkıklığında yapılan operasyonların ismidir.Meme dikleştirme ameliyatı teknik olarak meme küçültme ameliyatına benze de arada bazı farklar mevcuttur ve bu küçük farklar iki ameliyatın birbirinden ayırır.

Meme sarkıklığı bazı durumlarda büyük ve iri göğüslerle beraber olur.Bu durumda hem meme küçültme hem de meme dikleştirme işlemleri gerçekleşir.

Bazı durumlarda meme sarkık olmasına rağmen iç hacmi çok küçüktür. Bu durumda hem meme büyütme hem de meme askılama veya dikleştirme işlemi beraber yapılır ve bu ameliyata da “augmentasyon mastopeksi” ismi verilir.

Görüldüğü gibi meme sarkıklığı tedavisi olan meme dikleştirme tek bir ameliyat değil,birden fazla ameliyat tekniğinin kombine edildiği bir işlemdir. Hangi tekniğin kullanılacağı ise titiz bir muayene sonucu belirlenir.

Meme dikleştirme ameliyatında kullanılan yöntemler

Meme dikleştirme: Kişilerin meme hacmi yeterlidir. Cilt fazlalığı mevcuttur. Bu durumda meme dokusu çıkarılmadan, dokular anatomik olarak olması gereken bölgelere asılır.

Meme büyütme ve dikleştirme (augmentasyon mastopeksi):Meme hacmi yetersizdir. Yetersiz hacim ile birlikte göğüslerde sarkma mevcuttur. Bu durumda meme dikleştirme işlemine implantlar kombine edilerek memeye hacim de sağlanır. Böylece göğüsler hacim olarak büyür ve dikleştirme işlemi yapılır

Meme büyütme: Meme hacim olarak yetersiz ve çok az deri sarkması varsa bu durumda sadece implantlar ile yapılan silikon ameliyatı ile meme dikleştirme gerçekleştirilmiş olur.

Meme küçültme ve dikleştirme: Göğüsler çok iri ve aynı zamanda sarkma varsa yapılır. Fazla dokular atılır, meme dokusu olması gereken alanlara askılanır.

Ameliyat sonrası

Meme dikleştirme yöntemleri tek başına veya diğer yöntemlerle kombine edilebilse de bu durum ameliyat sonrası sürece pek etki etmez. Hastanede yatış süreci 1 günü aşmamaktadır.Dokularda kan birikmesini engellemek amacıyla drenler kullanılmışsa 3-4 gün sonra alınır.Ameliyat sonrası yaklaşık 4 hafta sporcu sütyeni giyilmesi önerilir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.