facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Zirkonyum

Dişhekimliği fonksiyon ve sağlamlığın yanında ışık geçirgenliği ile doğal görüntü veren değerli maddelerin kullanımına yönelmiştir.İsmini Arapça ve Farsçada altın rengi anlamına gelen Zargun kelimesinden alan Zirkonyum oksit Dişhekimliğinde Cercon olarak yer bulmuştur.Opak ve beyaz bir yapıya sahip olan cercon ışık geçirgenliğiyle aranır özellikleri karşılamıştır. Estetik ve protetik tedavilerde son dönemde geliştirilen Zirkon gibi doku dostu, yüksek dirençli, renk bütünlüğünü tamamlayan, alerjik reaksiyonlara sebep vermeyen, sıcak soğuk hassasiyeti yok eden, doğal bir üründür. Bilgisayar teknolojisinin diş hekimliğinde Zirkon ile pekiştirilmesi hata payını minimuma indirmektedir. Bu yeni geliştirilmiş full seramik materiyal ile yüksek stabiliteye sahip restorasyonlar yapılabilmektedir. Başlangıçta tek kron ve üç üyeli köprüler ile sınırlı olan zirkon bugün geliştirilmiş yüksek stabiliteye sahip 14 üyeli tek parça restorasyonlar yapılabilmektedir.Ytrium ile desteklenmiş Zirkonyum dioksit ( sertleşmemiş frezelenmeye uygun halde ) ön siterlenmesi tamamlanıp kazıma için hazır hale getirilmektedir. Hacim olarak %25 daha büyük frezlenen restorasyon yaklaşık 1500 C deki sinterlenme fırının da orijinal boyutuna geri döner. Bu sırada zirkonyum maximum dayanıklılığına ulaşır; bu da yaklaşık 1200 mpa bükülme katsayısına eş değerdir. Zirkon materyali sinterleme öncesinde daldırma yöntemiyle Vita renk skalasının 16 rengine boyanabilir ve sıvı renkler zirkonyumun sinterlenmesi esnasında 0,2 mmiçine ayrılmaksızın nüfuz eder.Kullanılan boyalar her bölgeye 0,2 mmkalınlığında nüfuz ettiğinden bağlantı noktaları zayıflamaz ve gerekli stabiliteyi korur. Zirkonyum restorasyonlar özel olarak geliştirilmiş yeni bir freze sistemi kullanılarak gerçekleştirilir. Bu sistem ile her tür preparasyon ( bıçak sırtı,epolman,shampfer ) kolaylıkla yapılabilir. Paralel olmayan kesimler dahil makinanın 5 aks üzerindeki hareket kabiliyetinden dolayı kolaylıkla frezlenebilir. Her tür abutmant inley ve inley köprüler yapılabilir.

 

Dişhekimleri için: Işıkla sertleşen akrilik malzeme ile modelajı tamamlanan obje manuel olarak okunur.Modelaj sırasında kullanılan akrilik malzemenin sıcak mum akıcılığında olması manüpülasyonu kolaylaştırır.Bu akril malzeme bir şırınga yardımı ile koleye ½ mm veya 1 mm mesafeye kadar aralıklarla sertleştirilerek uygulanır.Kolenin tamamlanmasından önce tam sertlik için bir polimerizasyon kutusunda işleme tabi tutulmaktadır.
Her yerdeki kalınlığın minimum 0,5 mm olmasına dikkat edilmelidir.Koleden taşan fazlalıklar var ise bir akrilik lastiği yardımı ile dikkatlice alınır.Posterior köprülerindeki bağlantı noktalarına temas eden kron yüzeyleri 0,7 mm ile 0,8 mm kalınlığında yapılır.Bu yüzeyler palatinal ve lingual'e doğru uygulanır.Ara gövde yapımı model ve artikülatör üzerinde ışıkla sertleşen kaşık kaide malzemesi kullanılarak yapılır.Gövde yapımı tamamlandıktan sonra glue malzemesi yardımıyla kronlarla birleştirilir ve yine ışıkla sertleştirilir.Bu arada oluşan büzülmeyi elimine etmek için gövde bağlantıları ince bir separe yardımıyla ayrılıp tekrar glue kullanılarak birleştirilir.Böylece olabilecek balans ve uyumsuzluk problemleri kontrol altında tutulabilir.
Malzemenin akrilden yapılmış olması hasta ağzında kontrolü mümkün kılıp freze öncesi doğabilecek problemlerin ortadan kalkmasına olanak sağlar. Oklusal kuvvetler yaklaşık 30 ile 40 kg. arasındadır. Köprü konstrüksiyonunda dayanıklılığın hesaplanabilmesi için bir program beraberinde verilmektedir. Konstrüksiyondaki kritik bölge ise at nalı şeklinde santral ve lateral ayaklar arasında bulunuyor.Bu bölge de oklüzyon yüzeyine bağlı basınç dağılımı gözönüne alınarak çalışılmalı.
Zirkonun sinterleme işlemi bittikten sonra herhangi bir yüzey işlemine tabi tutulması gerekmez.Üzerine sulu kıvamlı dentin ile bağlantı pişimi yapılır.Böylece hem yüzey gerilimi azaltılır hemde kolelerdeki büzülme kontrol altına alınır.
Zirkonyumun ısısal genleşme katsayısı pişirmelere bağlı olarak değişmediğinden fazla sayıda yapılan fırınlamalar alt yapı üzerinde olumsuz etki yaratmaz ve kabarcık yada çatlaklar oluşmaz. ( ICE Zirkonyumun genleşme katsayısı 10'dur ) Dikkat edilecek bir husus: Okluzal merkezine aşırı porselen yığmamaya özen gösterilmelidir. porselen pişim (820C) esnasında ki büzülmeden dolayı porselenin kalkmasına ve okluzal hava kabarcığına sebep olabilir. Kısa bir dönem geçici olarak ağızda taşınmasından sonra da teknik çalışma üzerinde düzeltmeler yapmak mümkündür.Tekrar fırınlandığında çatlak ve hava kabarcıkları oluşmaz.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.