facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Günlük Sıvı İhtiyacınızı ne kadar karşılıyorsunuz?

Özellikle yaz aylarında, artan hava sıcaklıklarına bağlı olarak, tekrar vurgulamanın önemli olduğunu düşündüğüm bir konugünlük sıvı tüketimi‘dir. 

Artan sıcaklıklardan,   spor sırasındaki  egzersizlerden, veya gebelik gibi özel dönemlerde artan gereksinimden  doğan sıvı tüketimine  dikkat etmek, kaybedilen sıvı hacmini yerine koymaya özen göstermek gerekmektedir. 

Su yaşam için elzemdir. Peki Neden ?

• Vücudumuzun % 60 – 70  kadarı  sudan oluşur.
• Kanımızın % 80 civarı sudur.
• Kemiklerimizin % 20 – 22 ’si sudur.
• Su içmek iç organlarımız arasındaki uyumu sağlar.
• Sindirimi kolaylaştırır.
• Beyin fonksiyonlarımız için önemlidir.
• Vücudumuzdaki toksinlerin atılmasını sağlar.
• Cildi güzelleştirir.
• Kilo vermenize yardımcı olur. ( Yeterli su tüketimi, Yağ yakımı arttırmaktadır )

Dünya sağlık örgütü yaptığı araştırmalarda yeterince su içmeyen ve sağlıklı beslenmeyen kişilerin pek çok kronik hastalık ile (  Kalp ve damar yolu rahatsızlıkları, Böbrek iltihaplanmaları, Sindirim rahatsızlıkları,  Solunum yolu rahatsızlıkları, Eklem rahatsızlıkları  gibi  )  karşılaşılabilineceğine  dikkat çekiliyor. 


Günlük sıvı tüketimi ; vücut ağırlığı ile orantılı olarak basit bir hesapla saptanabilir. Kişinin kilogramı başına  30 - 40 cc  arasında sıvı tüketimi  önerilmektedir. Bu da Yaklaşık  60 kg olan bir kişinin günde 2 -2,5 lt sıvı tüketmesi demektir.

Sıvı tüketimi yalnız   ‘ su ’ yu değil ; tüketilen çorba, ayran, komposto, sebze – meyveler , bitki çaylarını  da kapsamaktadır.

Ancak içilen çay- kahvenin su yerine geçmediğini vurgulamakta yarar var ki çay – kahve diüretik ( idrar çözücü ) etkisinden dolayı tam tersine vücuttan sıvı kaybına yol açabilmektedir.

Ayrıca Yazı daha formda geçirmenin  yollarından biri de bol su içmektir böylece vücuttaki yağ yakımının artışı ile vücut ağırlığının korunması sağlanabilmektedir.

****   Yaz İçin Hafif bir Öneri : 

Karabiber ile lezzetlendirilmiş Domates suyu nu, 

Hem sıvı  hem de C vitamini açısından zengin bir içecek olarak tüketebilirsiniz.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.