facebook-icon twitter-icon google-icon instagram-iconJimer Tv

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Gebelik 1.Hafta

gebelik haftaları
İnsanlarda gebelik 280 gün yani 40 hafta sürer. Ay hesabı yapmak karışıklığa neden olabileceğinden  gebelik takip ederken hafta olarak ifade edilmesi daha doğrudur.

28 günde bir adet gören kadın için yumurtlama zamanı kanamanın başlangıcından itibaren 14. gün civarındadır. 

Gebe kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönem kadınların yumurtlama döneminin 1 gün öncesi veya sonrasıdır . Eeğer hamilelik ihtimalini yükseltmek istiyorsanız son adet kanamasının olduğu günden 11 gün sonraki üç gün içerisinde ilişkiye girmeniz önerilir. Gebeliğin 1. Haftasında  Döllenme yumurtanın spermle buluşmasıyla oluşur. Yumurta yumurtalıklardan bırakıldıktan sonra bir kaç gün canlı kalabilir. Yumurtanın yumurtalıktan fallopian tüpüne yolculuğu yaklaşık 12-24 saatlik bir zaman diliminde gerçekleşir.Bu günler zararlı alışkanlıklardan vaz geçmek için en uygun dönemdir.

Örneğin sigara içmeye son verilmeli, alkol ve ilaç alımı kısıtlanmalıdır. Uygun ve sağlıklı beslenme alışkanlığı elde edilmeye çalışılmalıdır. Bu alışkanlıklar rahat bir gebelik süreci için de önemlidir. Bol miktarda taze meyve ve sebze tüketmek, yapay maddeler içeren besinlerden uzak durmak ve olabildiğince fazla su içmek faydalıdır.Daha önceden başlanmadı ise bu zaman içinde folik asit alımına başlanabilir. Folik asit sayesinde nöral tüp defekterinin yaklaşık %50'lik bir kısmı önlenebilmektedir. Eğer mümkünse egzersiz yapmak yine oldukça yarar sağlar. Bu gebelik öncesi dönemde pozitif düşünmek ve mümkün olduğunca dinlenerek stresden uzak durmak dünyaya getirmeye çalıştığınız bebeğiniz için oldukça iyi bir başlangıç olacaktır.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.