facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Gebelik 15.Hafta

İkinci trimester: 15.Hafta 

Bu haftada  bebeğin kafası üzerinde lanugo adı verilen ince  tüyler belirmeye başlar. Bu ilkel saçlar doğumda kaybolurlar. 

İkinci önemli gözlenebilecek olay  ise bebeğin parmağını emmeye başlamasıdır. Ultrason altında bebeğin parmağını ağzına görütüp emdiği sıkça gözlenen bir durumdur,sadece anne karnındaki refleks bir hareket olup oğumdan sonra bebeğin parmak emme alışkanlığı olacağını göstermez. Bu dönemde bebeğin cildi oldukça incedir ve deri altında damarlar görülebilir. 

Bu döneme ulaşıldığında karnınız oldukça büyümüştür. Elinizi karnınıza götürdüğünüzde uterusunuzu top gibi hissedebilirsiniz. Memelerden halk arasında ağız da denilen ve klostrum adı verilen sıvı gelebilir. Bu normal bir durumdur. 

Gebelik hormonları çalışmaya devam etmektedir. Bu haftalarda asıl etkileri diş ve dişetlerinde görülür. Dişler çürümeye daha eğilimli olurken diş etlerinde çekilmeler ve kanamalar olabilir. Sık kanayan dişetiniz varsa mutlaka dişhekiminiz ile görüşmelisiniz. 

Yine hormonların etkisi ile burunda sürekli bir tıkanıklık hatta kanama olabilir. Burun kanamaları sık tekrarlıyor ise bir kulak burun boğaz uzmanıın görmesinde yarar olabilir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.