facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Amniyosentez

Amniyosentez
Amniyos Sıvısı nedir?

Anne karnındaki bebek gebelik  süresince amniyon kesesi adı verilen bir kese içinde gelişimini sürdürür. Bu kesenin içi amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı ile doludur. Sıvının ana kaynağı bebeğin akciğerleri ve boşaltım sistemidir. Bu sıvı aynı zamanda bebekten dökülen hücreleri de içerir.  

Amniyosentez Nedir?  Amniyon sıvısından ince bir iğne yardımıyla örnek alınması demektir.Bu sıvının incelenmesi ile gentik bozukluklara teşhis konur.  

Amniyosentez ve diğer tüm prenatal testlerin  amacı özellikle tedavi olanağı olmayan genetik hastalıklar başta olmak üzere bu hastalıkları ve anomalileri olabildiğince erken dönemde saptamaktır. 

Amniyosentez kimlere önerilir?

 • İleri anne yaşı: Down sendromu başta olmak üzere bazı genetik hastalıkların görülme riski anne  yaşı ile paralel olarak artış göstermesi nedeniyle,anne adayının yaşı beklenen doğum tarihinde 35 ya da daha fazla olacak ise amniyosentez yapılması önerilir. 
 • Geçmiş öykü: Daha önceki bir hamilelik genetik bir sorundan dolayı sonlandırıldıysa ya da anomalili bebek öyküsü varsa sonraki hamileliklerde amniyosentez önerilir.
 • Bilinen genetik hastalık varlığı: Anne ya da baba adayında, ya da yakın akrabalarında bilinen genetik bir hastalık varsa amniyosentez önerilir.  
 • Riskli tarama testi:  genetik hastalıklar ve anomaliler açısından yüksek risk taşıyan hamilelikleri saptamak amacıyla bazı testler her hamile kadında rutin olarak uygulanmaktadır. Bu testlerden en sık kullanılan üçlü tarama testidir. Tarama testleri adından da anlaşılabileceği gibi anomali varlığını belirtmez sadece yüksek risk altındaki kişileri işaret eder. Bu testlerin pozitifi çıkması durumunda kesin tanıya ulaşmak amacıyla amniyosentez önerilir.
 • Ultrasonografide anomali saptanması: Hamilelik takibi sırasında yapılan rutin ultrason incelemelerinde anomali saptanması varlığında, anomali ile birlikte görülebilecek genetik bozukluk riskine göre amniyosentez önerilebilir.
 •  
 • Amniyosentez ne zaman yapılır?

Bebeğin amniyon sıvısından örnek almak için en uygun zaman hamileliğin 16-18. haftaları arasıdır.  

Nasıl yapılır?
Amniyosentez'de çok ince bir iğne ile  amniyon kesesine girilir ve sıvı çekilir. İşlemden önce ultrason incelemesi yapılarak bebeğin durumu ve pozisyonu değerlendirilir.Anestezi gerektiren bir işlem değildir. 

Alınan sıvıda ne gibi işlemler yapılır?
Amniyon sıvısında bulunan hücrelerin kaynağı bebeğin solunum , sindirim, boşaltım sistemi ve cildinden dökülen hücrelerdir. Alınan sıvı laboratuvarda ayrıştırıldıktan sonra hücreler kültür ortamında çoğaltılarak hücrelerde genetik inceleme yapılır. 

Sonuçlar ne zaman alınır?
 Kesin sonuç için hücre kültürlerinin beklenmesi gerekir. Bu genelde 1-3 hafta  zaman alır.  

Amniyosentez güvenli midir? Bu soru, anne adaylarıın hepsinin zihnini kurcalayan temel sorudur. Günümüzde gelişmiş ultrason tekniolojisi nedeniyle amniyosentez daha güvenlidir. Ancak tüm  girişimlerde olduğu gibi amniyosentezin de bazı riskleri vardır.

Bu riskler şunlardır:

 • Düşük: Amniyosentez önerilen çiftleri en fazla endişelendiren konu olmakla birlikte amniyosenteze bağlı düşük riski son derece azdır.
 • Enfeksiyon: Amniyosentez sonrası enfeksiyon görülme riski uygun  şartların sağlandığı durumlarda son derece nadir olarak görülür.
 • Sıvı kaçağı:  Sıvı kaçağının yeri iğnenin giriş deliğidir. Amniyon zarı 1-2 gün içinde kendini onarır ve sıvı kaçağı kaybolur.
 • Su kesesinin açılması: Çok nadir karşılaşılır. Bu durumda gebeliğin sonlandırılası gerekir.
 • İşlemin başarısız olması: Uygun bir giriş alanı bulunamadığında ya da amniyon zarı rahim duvarından ayrılıp içeri doğru bombeleştiğinde iğnenin kese içine girmesi mümkün olmyabilir. Bu gibi bir durumda işlem birkaç gün sonra tekrarlanır.
 • Bebeğin zarar görmesi : İşlem ultrason altında yapıldığından son derece nadir olarak karşılaşılır. En sık olabilecek olan problem iğne batmasıdır. Bu durum bebekte kalıcı bir zarar yaratmaz.
 • İşlem için herhangi bir ön hazırlık gerekir mi?

Hayır. Amniyosentez öncesinde herhangi bir hazırlık yapmak gerekmez. 

Amniyosentez ağrılı bir işlem midir?
Hayır. Amniyosentez genelde ağrısız bir işlemdir ancak iğne rahim kasına girerken ve çıkarken adet sancısı tarzında kramplar olabilir.  

İşlem sonrası nelere dikkat etmek gerekir?
Amniyosentez sonrası yatak istirahati  gerekli değildir. 24 saat süre ile ağır fiziksel aktiviteden kaçınılması, 15 dakikadan daha uzun ayakta durulmaması önerilir. 

Eğer kan uyuşmazlığı varsa koruyucu iğne yapılır. 

Normal olarak bulunan bir sonuç bebeğin sağlıklı olacağını garanti eder mi?
.Amniyosentezin genetik anomalileri saptamaktaki başarısı %99-100 arası değişsede, hiçbir perinatal test sağlıklı bir bebek için %100 garanti veremez çünkü bazı anomaliler doğumdan önce hiçbir şekilde saptanamaz. 

Amniyosentez ile saptanan anomaliler tedavi edilebilir mi?
Ne yazık ki pekçok defekt doğum öncesi saptanabilmekte ancak çok azı tedavi edilebilmektedir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.