facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Folik Asit

Folik Asit
Folik asit B gurubu bir vitamindir.
Folik asid aminoasit metabolizmasında ve DNA yapımında rol oynar.Hücre büyümesi ve gelişimini arttırarak doku oluşumunda büyük rol alır.
Kötü beslenme , alkolizm,kanser ve gebelik vücuttaki folik asit ihtiyacını arttırır.
Folik asid eksikliğinde kansızlık,özellikle megaloblastik anemiye sebep olur.
Yapılan çalışmalarla hamilelik sırasında, hatta hamilelikten önceki 3 ayda günlük 400 miÜ folik asit alımının bebekte merkezi sistem anomalilerini önemli oranda azalttığı tespit edilmiştir.Spina bifida (omurgada açıklık olması) ve anensefali (kafa tasının bir kısmının gelişememesi) en sık görülen anomalilerdir.Bu anomalilerin normal bir gebede görülme ihtimali 1/2000 ' dir.
Folikasit eksikliğinin plasenta anomalilerine,erken doğuma ve kalp anomalilerine de sebep olabileceği iddia edilmektedir.Son zamanda yapılan bazı yeni çalışmalarla folikasid kullanımının kalp hastalığı ve inme riskini de azalttığı iddia edilmektedir.
Günlük önerilen miktarda folik asit alımı bu anomalilerin (özellikle spina bifida ve anensefali ) oluşumunu %50-60 azaltmaktadır.
Bazı doktorlar günde 600 iUi "folik asit" önermektedirler. Fakat ek doktor önerisi olmaksızın günde 1000 iUi'nin üzerinde alınması sakıncalıdır.
Folik asit en çok hangi yiyeceklerde var?

-Brokoli
-Ispanak,marul
-Fasulye,bakla,mercimek
-Sakatatlar
-Tüm narenciyeler
-Karpuz

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.