facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Gebelik ve Alkol Kullanımı

Gebelik ve Alkol Kullanımı
Hamilelikte alkol

Ne miktarda alkolün gelişmekte olan bebeğe zarar verebileceğini tam olarak bilinmediğinden  hamile kadınların mümkün olduğunca alkolden uzak durmaları önerilir.  

Hamile kadınlar için alkol tüketiminin hagi miktarlara kadar güvenli olduğunu gerçekten bilinmiyor. Üstelik çok büyük bir olasılıkla bu miktar her kadın için farklı olmakta, çünkü her insanın alkolü metabolize ederek yıkma hızı birbirinden farklıdır. Güvenli bir doz aralığı saptamak mümkün olmadığı için kullanımı yasaklamak daha akılcıdır.  

Alkol bebeği nasıl etkiler   

Herhangi bir kişi alkol aldığından bu alkol süratle kana karışır.Alkolün emilimi henüz daha ağızdayken başlar. Kana karışan alkol plasetayı geçerek bebeğin kan dolaşımına da karışır. Alkol teratojen bir maddedir ve gelişmekte olan fetus üzerinde toksik etkileri vardır. Kan dolaşımına geçtiğinde bebeğin sağlıklı gelişimini bozabilir. Araştırmalar hamilelikleri sırasında düzenli olarak günde 1 ya da 2 kadeh alkol alan kadınlardan doğan bebeklerde öğrenme bozukluğu, konuşma güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi bozuklukların daha sık görüldüğünü ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra alkol kullanımı düşük, erken doğum ve düşük doğum ağırlığına neden olabilmektedir.  

Alkolün bebek üzerindeki etkileri birden fazla mekanizmayla ortaya çıkar. Örneğin gelişmekte olan beyini etkileyerek sinir hücrelerinin gelişimi, fonksiyonunu ve yaşam sürelerini bozarken bu hücrelerin göçünü de etkiler. Ayrıca kemik ve kıkırdak hücrelerinde erken ölümlere neden olur.Bu ölümler gelişimin kiritik dönemlerinde yaşanırsa bebekte yüz anomalileri görülebilir. 

 

 

FAS'da görülen yüz defektleri 

Hamilelikte alkol kullanımı her zaman FAS'na neden olmaz. Bazı bebeklerde yüz defekti ve gelişim geriliği olmazken sadece sinir sistemini ilgilendiren belirtiler ortaya çıkar. Bu duruma Alkole bağlı nörogelişim bozukluğu adı verilir. Alkole bağlı doğum defekti ise iskelet sistemi ve diğer sistem anomalilerini tanımlar.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.