facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Hava Değişikleri Alerjik Rahatsızlıkları Artırıyor!


Hava sıcaklıklarının normalin altında seyretmesi ve yağmurların yaz aylarına kayması, alerji takvimini de etkiledi. Buna göre haziran ayında sona ermesi gereken bahar alerjilerinin ağustos ayına kadar görülebilmektedir.

Bahar aylarında ağaçların, polenlerin ve mantarların yaygın olarak alerjiye yol açabilmektedir.

Yaz aylarının gelmesiyle baharda görülen bu alerjilerin sona ermektedir. Bu yıl hava sıcaklıklarının mevsimlerin normalin altında seyretmesi nedeniyle ağaçların geç çimlenmesi, buna bağlı polenlerin görülmeye devam ettiği ve yağmurlardaki artışlarla da küf denilen mantar alerjenlerine de yaygın olarak rastlanmaktadır.

Bu sene iklim değişerek, yağmurlar uzadı. Normalde haziranın sonunda bitmesi gereken alerjiler ağustos ayına kadar devam edebilmektedir. Hastanelere göz kaşıntısı, burun akıntısı, öksürük ve hırıltı gibi bahar alerjisi bulgularıyla başvurular olmaktadır.

Temmuz ve Ağustos'ta da yabani ot alerjilerinin görülebilmektedir. Bu alerjiler ekime kadar uzayabilmektedir.

Alerji hastası çocukları olan aileler hava değişikliklerine dikkat etmesi gerekiyor!

Ailelerin iklim değişikliğine uyum sağlamaları gerekiyor. Ayrıca daha önce polen alerjisi olan hastanın bu sene fazla yağmurdan dolayı küf, mantar duyarlılığı da olabilir. Bu yüzden bu tür alerjisi olan kişilerin evlerinin nemini ölçmek için nem ölçer kullanmaları gerekiyor. Ailelerin, araçlarının polen filtrelerini mevsime girmeden değiştirmeleri, rüzgarlı havalarda camları sabahları açmamaları gerekiyor. Çünkü alerjenlerin en yoğun olduğu zaman sabah. Yine rüzgarlı havalarda alerjisi olan çocuğun çamaşırları dışarı asılmamalı, piknikten ya da açık havada bir etkinlikten dönüldüğünde çocukların kıyafetlerinin yatak odasında çıkarılmaması gerekiyor.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.