facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Hedefimiz İdeal Kilo,Peki Nasıl?

Pek çok kişinin hayalidir ince ve formda görünmek. Hele de yaklaşan bahar aylarında ince kıyafetlerin altına saklanamayan fazla kilolar sizleri rahatsız ediyorsa ; kilo verme isteğiniz biraz daha artıyor, bir an önce ideal kiloya kavuşma isteğiniz kabarıyor. 

Peki ideal kilo nedir, nasıl hesaplanmalıdır ? Sadece ince görünmek midir yoksa gerçekten bilimsel olarak kişilerin değerlendirilip sağlıkları ön planda olarak mı belirlenir, bu konu hakkında bilgilerimizi paylaşalım. 

Öncelikle endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanlarının başlattığı tıbbi tedaviyi biz diyetisyenler de tamamlayıcı olarak bireylerin beslenme tedavilerini ve kilo kontrollerini sürdürmekteyiz, danışanlarımızın detaylı beslenme öykülerini aldıktan sonra elektronik özel bir cihaz ile vücut kompozisyon analizlerini yapmaktayız. 

Vücut Kompozisyon analizi ile var olan Total Yağ ve Yağsız Kütle ( Kas, Kemik ve  Su ) miktarlarını ölçerek, verilmesi öngörülen vücut ağırlığını  bireye özgü olarak değerlendirmekteyiz çünkü aynı yaş, boy ve kilo da olan iki ayrı bireyin vücutlarındaki yağ, kas ve kemik  kütleleri birbirinden farklıdır. 

Örneğin 33 yaşında, 160 cm boyunda ve 75 kg olan aynı cinsiyette iki ayrı bireyin analiz sonuçlarını inceleyelim; (örnekler gerçek kişilerdir)

 

                              A kişisi                                                  B kişisi

                Total yağ           31,2 kg                            Total yağ       25,7  kg

                Yağsız Kütle      43,8kg                        Yağsız Kütle      44,3  kg

 

Total Vücut Ağırlığı           75 kg                                                      75 kg

Görüldüğü gibi aynı kilo, boy ve yaştaki  iki bireyin,  farklı sonuçları söz konusu, B Kişisinin daha az yağ dokusuna sahip olması büyük ihtimalle kişinin spor yapmasına veya daha aktif bir yaşam tarzı olmasına veya  beslenme alışkanlıklarının daha dengeli olmasına,  bağlı olabilir. 

Bizlerin buradaki değerlendirmesi ise genelde şöyledir ; A kişisi, B kişisine

göre daha fazla yağ kütlesine sahip olduğu için iç organlar çevresi yağ oranı da değerlendirilerek, kronik hastalıklara yakalanma riskine dikkat çekilmektedir. A kişisinin B kişisine göre ideal kilosu daha düşük olmalıdır, yani yağ dokusundan daha fazla kayıp hedeflemek gerekmektedir. 

Erkeklerde 6 -16 kg ; Kadınlarda ise 12 - 25 kg arasındaki  Total  Yağ Kütlesi normal olarak kabul edilebilir. Bu aralıklardan yola çıkarak;  bireylerin cinsiyetlerine, beslenme ve tıbbi öykülerine göre farklı ideal kilo seviyeleri  belirlemekteyiz. 

Unutmayın toplumumuzda çok ince yapılı fiziksel görünüme sahip kişiler yalnız % 5 civarındadır. Her bireyin normal sınırlarda kabul edilen ideal kilosu farklıdır ve uzman tarafından değerlendirilmelidir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.