facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Horlama

Uyku sırasında , hava yollarındaki darlık nedeniyle ortaya çıkan sesli ve gürültülü nefes almaya horlama denir.  Erişkinlerde, sürekli (her uykuda) olmayan zaman zaman horlama oranı % 40 civarındadır. Yatmaya yakın ağır yemek yenmesi, alkol ve sigaranın fazlaca tüketilmesi, aşırı yorgunluk ve yatış pozisyonu bu zaman zaman horlamanın sebepleri arasındadır. Yani bu durumlarda herkes horlayabilir, ancak horlama sürekli varsa, hatta uykuda nefes durmasına kadar gidiyorsa, o zaman tıbbi olarak değerlendirilmelidir.

Uyku sırasında boğaz bölgesindeki kasların gevşemesi ile hava geçiş alanı daralmakta ve geçen hava gevşek dokularda titreşim oluşturarak horlamaya neden olmaktadır. Kilolu insanlarda yağlı boyun dokusu, çocuklarda ise bademcikleri ve geniz etinin büyük olması en sık rastlanan horlama nedenlerindendir. Burun tıkanıklığı olan kişiler havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır. Bu vakum boğazda büzüşebilen dokuları hava yoluna doğru çekerek horlamaya yol açabilir. Küçük dilin uzun ve sarkık, yumuşak damak denen küçük dilin etrafındaki kısmın sarkık olması hava yolunu daraltarak horlamaya neden olur.

HORLAMA HASTALIK MIDIR?

Solunum durmalarının veya kesilmelerinin eşlik etmediği horlamaya basit horlama diyoruz.Basit horlama tam bir hastalık olarak düşünülmese de, uyku kalitesini bozar ve uyku partnerine verilen rahatsızlık sebebiyle özellikle evli eşler arasında huzursuzluğa yol açabilir.  Basit horlaması olan kişiler, çoğunlukla yakınlarının ısrarı dolayısıyla hekime başvururlar. Uykuda nefes durması varsa, ki bunu horlamanın ilerlemiş hali olarak kabul edebiliriz, bu tıbbi olarak bir hastalıktır, kalp ve akciğer problemleri ortaya çıkartabilir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

HORLAMA İÇİN TEDAVİDE NELER YAPILABİLİR ?

Horlama tedavi edilebilir. Alınacak bazı tedbirlerle basit horlamada iyileşmeler sağlanabilir. İdeal vücut kilosuna ulaşılmaya çalışılmalı, iyi bir adele tonusu kazanmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli.  Uykudan 2-3 saat önce alkol almaktan sakınmalı. Uykudan 4 saat önce ağır yemekten sakınmalı. Aşırı yorgunluktan sakınmalı. Uykuda sırt üstü yatmak yerine yana yatmak tercih edilmeli. Bu önlemler basit horlamada işe yarayabilir. Horlamada ilaç ile tedavi seçenekleri çok kısıtlıdır. Tedavi genellikle ( özellikle de uykuda nefes durması - apne varsa...) cerrahi veya yardımcı cihazlar kullanılarak yapılır.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.