facebook-icon twitter-icon google-icon instagram-iconJimer Tv

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

İkiz Gebelikler

Annenin gebelikte iki bebek birden taşıması durumudur. Tek yumurta ikizinde döllenmiş bir yumurta gelişimi sırasında ortadan ikiye ayrılarak iki ayrı bebek oluşturur. Bu durumda ortaya çıkan bebeklerin cinsiyeti ve genetik özellikleri birbirinin aynıdır. Tek yumurta ikizleri tek plasentadan beslenirler. Tek yumurta ikizlerinin ailesel özelliği yoktur, tamamen rastlantı ile ortaya çıkarlar.

Annenin iki ayrı yumurtasının aynı anda döllenerek gebelik oluşması durumunda farklı yumurta ikizleri oluşur. Bu durumda bebeklerin genetik yapıları farklıdır, farklı cins olabilirler. Farklı yumurta ikizleri ailesel eğilim gösterirler.
Son yıllarda ikiz gebelik oranları % 3' e kadar artmıştır. Bunun en önemli sebebi yardımla üreme ( tüp bebek ) tekniklerinin yaygın kullanılmasıdır. İkiz gebeliklerin %30'u tek yumurta ikizi, %70'i farklı yumurta ikizidir.
İkiz gebeliklerde bazı riskler tek gebeliğe göre artmıştır. Bazen çıkabilecek sorunlar nedeniyle doktorunuz yoğun istirahat önerebilir, hatta uzun süre hastane ortamında kalmanız gerekebilir.

ÖNERİLER
⦁ İkiz gebeliğiniz varsa erken doğum riskiniz artmıştır. Dikkatli olunuz.
⦁ Bol sıvı gıda alınız.
⦁ Bol istirahat ediniz.
⦁ Stresten, koşuşturmadan uzak durunuz.
⦁ Doktorunuzun önerilerine dikkatle uyunuz.
⦁ Günde 2700 kalori almalısınız. ( Normal gebelikte 2300 kalori yeterlidir.)
⦁ Çoğul gebeliklerde kansızlık daha fazla görülür. Vitamin ve demir desteği daha fazla olmalıdır.


Op.Dr.Özer Kutlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.