facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Kolon (Kalın Barsak) Kanseri


Kalın barsak kanseri en sık görülen üçüncü kanserdir ve hem erkek hem de kadınlar arasında kansere bağlı ölüm nedenleri arasında üçüncü sıradadır.

Kalın barsak kanserinde rol oynadığı düşünülen bazı faktörler var ise de neden ortaya çıktığı henüz tam olarak bilinmiyor. Hareketsiz yaşam, obezite, posasız ve işlenmiş gıdaların çok tüketilmesi, alkol ve sigara kullanımının kolon kanseri gelişimini kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Düzenli egzersiz, kilo kontrolü ile obeziteden kaçınmak, bol taze sebze ve meyve tüketimi, alkol ve tütün ürünlerinden uzak durmak  kalın barsak kanserinden korunmak için yapabileceğimiz şeylerdir. 

Kalın barsak kanserlerinin büyük kısmı polip dediğimiz barsak yüzeyinin iç kısmında gelişen parmaksı çıkıntılardan başlar. Bu polipleri tesbit etmenin en iyi yolu kolonoskopidir. Kolonoskopi sırasında görülen polipler, uygun ise aynı anda çıkartılabilir ve kalın barsak kanseri gelişmesi önlenebilir. Kalın bağırsak kanserinin erken tanısı ve önlenmesi için; eğer yaşınız 50'nin üzerindeyse  kolonoskopi yaptırmakta yarar var. Kolonoskopi normal bulunduğu takdirde her 5 yılda bir tekrarlanabilir. Kolonoskopi, varsa polip gibi kanser öncüsü oluşumların ortaya çıkarılmasını sağlamakta ve böylelikle de daha baştan kanser oluşumu önlenmektedir. Yakın aile bireylerinde kolon kanseri saptanmış olması halinde tarama kolonoskopisi daha fazla önem kazanır.

Ayrıca  dışkılama sırasında kanama olması veya yeni ortaya çıkan dışkılama düzensizliği (ishal ve kabızlık atakları veya tuvaletten sonra boşalamama hissi, dışkılama sırasında sümüksü ve kanlı akıntı olması gibi) ya da doktorunuzun izah etmekte zorluk çektiği açıklanamayan karın ağrısı veya kansızlık saptanması halinde de kolonoskopi yapılması uygun olur.

Kalın barsak polipleri veya kanserlerini erkenden tanımak için gaitada gizli kan veya DNA testi, ilaçlı kalın barsak filmi ve sanal kolonoskopi gibi metodlar da kullanılmaktadır. Ancak halen kolonoskopi bu konuda altın standart olma özelliğini korumaktadır. 

Kalın barsak kanserinden bu önlemlerle korunmak ve varsa erken teşhis konulması mümkündür. Özellikle erken tesbit edildiğinde kalın barsak kanserinin tedavi edilebilirliği diğer pek çok kanser türüne göre oldukça yüksektir. Beslenmemize dikkat etmemiz, bahsettiğimiz kötü alışkanlıklardan kaçınmamız ve gerektiğinde tarama testlerini yaptırmamız kalın barsak kanseri ile ilgili korkularımızı azaltmamıza yardımcı olacaktır.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.