facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Embriyo Freezing

Embriyo dondurma işlemi embriyoların koruyucu sıvı(cryoprotectant) içerisinde kademeli olarak  soğutularak dondurulması ve dondurulan embriyoların sıvı azot içine konularak -190 derecede saklanması esasına dayanır.Bu sayede embriyolar yıllarca muhafaza edilmektedir.

Ülkemizde 5 yıl yasal süreyle embriyolar saklanabilmektedir.

Embriyolar 1. günden 6. gününe kadar gelişim aşamalarında dondurulabilmektedir.

Embriyo dondurma iki farklı yöntemle yapılmaktadır:

  • Slow(yavaş)
  • Vitrification(hızlı)

Embriyo Dondurma Hangi Durumlarda Yapılır:

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra kalan yeterli sayıda sağlıklı embriyolar tedavi başarısız sonuçlanırsa tekrar kullanılmak üzere saklanır. Saklanan  embriyolar böylelikle yüksek dozda ilaç kullanımı ve  yumurta toplama işlemi yapmadan, daha az zahmet ve daha az maliyetle transfer şansı doğurur.

Yumurtalıkların aşırı uyarılması sonucu (OHSS) riski taşıyan hastalarda tüm embriyolar dondurularak saklanır.Risk ortadan kalktıktan sonra yani iyileşme sürecinden sonra embriyolar uygun zamanda çözülerek transfer işlemi gerçekleştirilir.

Radyoterapi veya kemoterapi gerektiren kanser tedavilerinden önce embriyolar dondurulabilir.

Bazen rahim içi dokusu(endometrium)kalınlığının gebelik için yeterli olmaması durumunda embriyolar dondurularak saklanıp endometrium gelişiminin uygun olduğu diğer bir dönemde çözülerek transfer edilebilir.

Embriyo Dondurmanın Çiftlere Kazandırdıkları

Dondurulan embriyolar : ikinci bir  deneme yada ikinci  çocuk şansını daha önce uygulanan işlemlere gerek duymadan düşük maliyetle yapılmasını sağlar.

Uygulanan siklista daha az (1) embriyo transfer edilip geri kalan embriyoların dondurulması çoğul gebelik riskini azaltır.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.