facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Cilt Çatlakları

Cilt çatlakları, derinin bütünlüğünü ve direncini sağlayan protein yapıdaki kollojen ve elastin liflerinin deforme olmasıyla ortaya çıkar. Deformasyona neden olan ana etken, liflere taşıyabileceğinden daha fazla yüke maruz kalmasıdır. Deriye uygulanan yük, protein yapıdaki liflerin taşıma kapasitesini aşınca liflerde yırtılmalar oluşur ve biz bu durumu deri üzerinde çatlaklar şeklinde fark ederiz.

Kimler risk altına

Cildin esneme ve gerilme kapasitesini aşan durumlar cilt çatlaklarına neden olabilir. Hamilelik, aşırı ve hızlı kilo alıp verme, ergenlik sürecindeki hızlı büyüme ve hormon tedavisi görenlerde deri esneme kapasitesi zorlanmakta ve cilt çatlaklarına zemin hazırlamaktadır. Kadınlarda daha sıktır. Özellikle gebelik sürecinde bir miktar deri çatlağı oluşmaktadır.

Cilt çatlaklarının görünümü

Cilt çatlakları; karın, göğüsler, üst kollar, sırt, baldırlar ve kalçalarda karşımıza çıkar. İlk oluşmaya başladığından genellikle pembe-mavi veya erguvan rengindedir. Zamanla çatlaklar değişime uğrar ve beyaz-gri bir görünüm kazanır. Çatlakların zaman içindeki bu renk değişimi bizim tedavi planımızı ve seçeneklerimize de belirlemekte ve kişiye özgü tedavi planlaması yapmamıza izin vermektedir..

Lazerle cilt çatlaklarının tedavisi

Cilt çatlaklarının günümüzdeki en etkin tedavisi lazerler ile yapılmaktadır. Kliniğimizde mevcut lazer sistemleri ile erken ve geç dönem cilt çatlakları için kişiye özel tedavi planlaması yapılmaktadır. .

Fraksiyonel / Profraksiyonel Lazer ile cilt çatlaklarının tedavisi

Günümüzde cilt çatlaklarının tedavisinde kullanılan en modern ve etkili yöntem biri fraksiyonel/profraksiyonel lazerdir. Fraksiyonel lazerler cildin hem üst (epidermis) hem de alt tabakasını (dermis) tedavi eder. Fraksiyonel lazerler cilt üzerinde mikro tüneller ve tüneller arasında sağlam dokular bıraktığından iyileşme süresi çok hızlıdır. Dermal alana kadar penetre olan fraksiyonel ışınlar kollojen ve elastin liflerde ısınma, yeniden yapım ve onarım sürecini başlatır.

Nd:Yag lazer ve Lazer Genesis

Cilt çatlakları erken dönemde kırmızı-pembe ve mavi renktedir. Bunun sebebi liflerin erken dönem yırtılma sürecinde yaşanan mikro kanamalardır. Nd:Yag lazer ile kanama odakları ortadan kaldırılarak çatlaklardaki rahatsız edici görüntüler ortadan kaldırılır. Bu bakımdan Nd:Yag lazer cilt çatlaklarında erken dönemde çatlakların rengini açmak için kullanılan etkili bir yöntemdir.

Cilt çatlaklarının tedavisinde lazer tedavilerine yardımcı yöntemler de mevcuttur. PRP ve Mezoterapi uygulamaları bu yöntemlerden bazılarıdır. Yardımcı yöntemler lazer tedavilerinin çeşitli aşamalarında kullanılabilmektedir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.