facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Mesane Kanseri

Mesane kanseri nasıl teşhis edilir? Mesane kanseri nasıl teşhis edilir? Sorusuna cevap şu biçimdedir; İdrarında kan gören hasta hekime başvurduğunda hekim ilk olarak idrar tahlili istemektedir. Kanamaya bir enfeksiyon sebep olmuyorsa üriner sistem ultrasonu istenir. Burada böbrekler mesane ve idrar yolları görüntülenir. Kanamaya enfeksiyonun sebep olup olmadığı da idrar tahlilinde net olarak belli olmaktadır. Mesanenin üzerinde 1 santimin üzerinde bir tümör varsa bu ultrasonda görülür. Eğer bu bilgilerle teşhis konulamıyorsa ilaçlı filmler ve ya da tomografilerle teşhis konulabilmektedir. Eğer kanser başka organlara da sıçramışsa kilo kaybı ve kemik ağrıları gibi şikayetler de gözlemlenebilir.

Mesane kanserinde sigara oldukça tetikleyici bir unsurdur. Tüm kanser türlerinde sigaranın önemli bir yeri vardır ancak mesane kanserinde sigara ayrı bir yer tutmaktadır. Kimyasal maddelerin üretiminde çalışan insanlar da mesane kanseri için risk altında demektedir. Mesane kanserinde genetik faktörler de oldukça önemlidir. Ailede mesane kanseri varsa bireylerin bu konuda daha duyarlı olmasında fayda vardır. Mesane kanseri sık olarak 50 – 70 yaşları arasında görülmektedir. 40 yaşın altında görülme sıklığı ise yüzde 1 olarak belirlenmiştir. Bu kanser türü erkeklerde kadınlara oranla daha fazla gözükmektedir. Erkeklerde kadınlara oranlar hastalığın görülme durumu iki kat daha fazladır. Mesane kanseri nasıl teşhis edilir? Sorusunu soranların kısa zamanda bir uzmana görülmelerinde de fayda vardır.

Yapılan araştırmalar Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 52 bin insanın mesane kanserine yakalandığını ortaya koymuştur. Bu 52 bin hastanın 12 bin’i ise aynı yıl yaşamını kaybetmektedir. Türkiye’de ise her yıl 30 bin yeni mesane kanseri olgusuna rastlanmaktadır. Mesane kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis son daraca önem taşımaktadır. Kanser mesanenin alt duvarlarına inmemişse temizlenmesi ç daha kolay olmaktadır.

Mesane kanseri Ankara’da Koru Hastanesi tarafından da tedavi edilmektedir.  Koru Hastanesi robotik cerrahi sistemini Ankara’ya getiren ilk özel kuruluştur ve bir çok operasyon robotik cerrahi sistemi ile başarıyla gerçekleştirilmektedir. Ürolojide ülkemizin önde gelen isimlerinden birisi olan Prof. Dr. Hasan Bire de Koru Hastanesi’nde hizmet vermektedir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.