facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Neden ortodonti?

Düzgün dişler, konuşma, ısırma ve çiğneme faaliyetlerinin tam olarak yapılabilmesi ve dişeti sağlığının korunması açısından çok önemlidir. İyi biçimde sıralanmış dişler, estetik olarak da çok daha iyi görünürler. Çekici bir gülüş, kişinin sosyal hayattaki rolü açısından oldukça önemlidir. Yakışıklı ve güzel bireylerin iş yaşamında çok daha hızlı yol katettikleri bilinen bir gerçektir. Ortodontik tedaviyle birlikte dişlerde ve yüz oranlarında kayda değer iyileşmeler meydana gelmektedir. Bu açıdan düşünülecek olursa ortodontik tedavi, kişinin kendisine yapacağı en karlı yatırımlardan biridir.

Düzgün dişler çürük ve yaralanmaya daha dayanıklıdır. Diş çürüğü, bakteri plağının mikroorganizmalar tarafından yıkılması sonucu ortaya çıkan asitin, mine yapısını bozması sonucunda olur. Bakteri plağı, dişeti hastalıklarının da ana sebebidir. Düzgün sıralanmış dişler, yenilen bazı gıdalarla (elma, havuç gibi) ve diş fırçalama ile çok daha kolay temizlenir ve adeta doğal bağışıklık kazanır. Ortodontik bozukluklar çoğu zaman var olan çürüklerin gözden kaçmasına ve kronik dişeti sorunlarının  artmasına da sebep olurlar.

Çapraşık dişlerin sebep olduğu bir başka sorun da, anormal temaslar sonucunda oluşan diş aşınmasıdır. Normal pozisyonlarında olmayan dişler, çiğneme sırasında farklı bir diş gibi çalışmaya zorlanırlar ve uygun olmayan temaslar sonucunda hızlı biçimde aşınırlar, çürük riski artar ve hassasiyet başlar. Dişlerde oluşan erken temaslar, alt çene eklemi (TME) üzerinde de oldukça yıkıcı etkide bulunurlar. Uygun olmayan temaslar eklem sorunları, fonksiyon sırasında ses, ağrı, ağız açmada kısıtlanma ve çiğneme zorluğu gibi sorunlara yol açabilir.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.