facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Rinoplasti


Burun estetiği veya rinoplasti burnun yeniden şekillendirilmesi olarak tanımlanabilir. Burnun görünümünü ve boyutunda yapılan değişikliklerin yanı sıra eşlik eden nefes alma ile ilgili problemlerinde çözümüne de yardımcı olmaktadır. Günümüzde tüm estetik cerrahi ameliyatların içinde en fazla yapılan ameliyattır.

Estetik burun ameliyatlarında burnun yüz içindeki dengesine uygun şekilde boyutu veya genişliği değiştirilebilir;  yan duruşta belirgin olan kemer veya çöküklük; burun ucundaki düşüklük ve burun deliklerindeki asimetri veya büyüklük giderilebilmektedir.  Bu ameliyatların amacı burnunun yüz içindeki dengesini bozmayan, doğru oranlara sahip mümkün olduğunca simetrik bir sonuç elde etmektir.  Bu nedenle herkese aynı ameliyat tekniği uygulanamadığı gibi sonuçları da kişiye özel oluşmaktadır.

Burnun şeklinin değiştirilmek istenmesinin yanı sıra eşlik eden burunda nefes alamama sorunu mevcut ise nefes almanızı engelleyen sorunlar tespit edilir. Bu nedenler;  burun ortasında sağ ve sol tarafı birbirinden ayıran kıkırdak kısım(septum)ın eğriliği, burun içini kaplayan mukozal ve ince kemik yapıların (konka) çeşitli nedenler ile büyümesi ve tıkanıklığa yol açması veya içerideki kıkırdak yapılarda yetmezlik(nazal valv) de olabilir. Burundan yeterli nefes almayı engelleyen neden veya nedenlerin tespiti ile birlikte aynı seansta hem burun şekliniz düzeltilebilir hem de bu sorunlar giderilebilir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve ortalama 1,5-2 saat sürmektedir. Hastanede ortalama 1 gün kalınır. Ameliyat sonunda burun içerisine nefes almayı engellemeyen ortası delik silikon tamponlar ile burun dışına plastik bir kalıp konulur.  Burun içerisine konulan silikon tamponlar yapılan işleme göre 2-7 gün içerisinde alınmaktadır. Burun dışına konulan plastik kalıp ortalama 5-7. Günde alınmakta ve sonrasında bantlardan koruma amaçlı destek yapılır. Bu bantlar da ortalama 1 hafta kadar tutulur. 

Ameliyattan sonra yaklaşık 2-3 gün özellikle göz etrafında morluk ve şişlik olabilir. Bu morluklar ortalama 1 hafta içinde geçmektedir. 3-4 hafta içinde belirgin olarak şişlik geçmektedir, ancak burnun tam olarak şekillenmesi ve nihai sonuç ise ortalama 1 yıl içinde gerçekleşir.

Detaylı bilgi ve muayene için kliniğimize bekleriz.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.