facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Sıcak Havalar ve Hamilelik


Sıcak havalarda sağlıklı bir hamilelik geçirilmesi için dikkat edilmesi gereken konular;

Hava sıcaklığının artması ile birlikte hamileler için de zorlu bir dönem başlamaktadır. Hamilelikte hormonlardaki değişim ve kan akımındaki hızlanmaya bağlı vücut iç sıcaklığında doğal bir artış söz konusudur. Gebeler buna bağlı zaten kendilerini devamlı sıcak hissederken, havaların da ısınması onları gerçekten sıkıntıya sokabilmektedir. Gebelikte, özellikle sıcak havalarda ağızdan bolca sıvı alımına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü, vücudun susuz kalması, rahimde kasılmalara dolayısıyla erken doğum sancılarına ve erken doğum riskinin artışına neden olabilmektedir. Ancak, sıvı alırken dikkat edilmesi gereken husus, sık idrara çıkarttığı için vücutta sıvı kaybına yol açan kahve ve kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulmasıdır. Yine içerdiği tuz nedeniyle vücutta şişliliği artırdığı için gazlı içeceklerden kaçınmak gerekiyor. 

Hamilelerin günde en az 8 ila 10 bardak su içmesi gerekmektedir. Buzlu, nane ve limon aromalı içecekler de alınabilir. Hamileliğin son 3 ayında gebe her 3 kadından birinde, eller ve özellikle ayaklarda şişme görülebilir. Hava sıcaklığındaki ve nem oranındaki artış vücuttaki şişmeyi fazlalaştırmaktadır. Uzun süre ayakta kalınması da şikayetlerin artmasına neden olur. Her fırsatta hamilelerin oturup ayaklarını yükseğe kaldırmaları, imkan varsa ayaklara ve bacaklara masaj uygulanması tavsiye edilmektedir. Ayak banyoları, ayak ve ayak bileklerindeki şişliklerin inmesine yardım eder. Bu banyolara nane gibi doğal esanslı yağların katılması ayrıca ferahlık verir. Yüzük ve bilezik gibi aksesuarlar parmak ve eller şişmeden çıkarılmalıdır ki bunlar daha sonra kan akımını engellemesin.

Sıcakların etkisini azaltmanın diğer bir yolu ise sık sık serin duş almaktır. Hatta imkan varsa havuzda veya denizde yüzerek ve oturarak serinlemek mümkündür. Evdeki küvetin içini doldurup içine oturmak da aynı etkiyi göstermektedir. Gerekli olmadıkça saat 11.00 ile 16.00 arası güneşli havada dışarı çıkılmamalıdır. Daima gölge ve hafif esintili yerler tercih edilmelidir. Hamilelikte doğal olarak artan melatonin hormonuna bağlı cilt kolayca bronzlaşmaya ve lekelenmeye eğilimlidir. Cilde güneşe çıkmadan 20 dakika önceden uygun UVB koruyucu içeren güneş kremi veya 40-50 faktör içeren güneş yağı uygulanmalıdır.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.