facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Safra Kesesi

Safra kesesi, karnın sağ tarafında, karaciğerin altında yer alan armut şeklinde bir organdır. Safra kesesinin görevleri, safrayı depolamak, konsantre etmek ve yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olmak üzere, doğru zamanda safrayı ince barsaklara salgılamaktır. Safra kesesi, karaciğere ve ince barsaklara, safra taşıyan bir seri kanal ve tüp benzeri yapılarla bağlıdır. Kolektif olarak safra kesesi ve ve bu kanallar safra sistemi adını alır.

Safra, karaciğer tarafından üretilen, sarı-kahverengi bir sıvıdır. Suya ek olarak, safra kolesterol, lipidler (yağlar), safra tuzları (yağı çözen doğal deterjanlar) ve bilirubin (safraya ve dışkıya rengini veren safra pigmenti) içerir. Karaciğer, bir günde ya da her hangi bir anda 3 bardak safra üretebilir. Safra kesesi,1 bardak konsantre safrayı depolayabilir. 

Yiyecekler, mideden ince barsaklara geçerken, safra kesesi kasılır ve depolamış olduğu safrayı, genel safra kanalından ince barsağa gönderir. İnce barsakta, safra yağlı besinlerin sindirilmesine yardımcı olur. Normal şartlar altında, safranın çoğu, sindirim yolları içerisinde, ince barsaklar tarafından emilir, dolaşım sistemi içerisinde karaciğere geri dönerek sirküle olur.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.