facebook-icontwitter-icongoogle-iconinstagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33

Çocukluk Çağının Sık Görülen Endokrin Sorunları

Hormonların insan üzerine etkileri anne karnında başlamakta ve ömür boyu sürmektedir. Özellikle çocukların büyüyebilmesi ve fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için hormonların düzenli ve yeterli miktarlarda salgılanması gerekir.

Konjenital hipotiroidi (Doğumsal Hipotiroidi)

Konjenital hipotiroidi (Doğumsal hipotiroidi) çocuklarda zeka geriliğinin en sık sebebidir. Görülme sıklığı yaklaşık 3000 canlı doğumda birdir. Ülkemizde bazı hastalıkların erken tanısı için yenidoğan tarama testleri yapılmaktadır.

Çocuklarda D Vitamini ile İlgili Hastalıklar

Vitamin ve mineral eksikliğinin en sık nedeni dengesiz beslenmedir. Hayatımıza giren fast-food türü beslenme tarzına yoğun tempo nedeniyle gün ışığından yeterince yararlanamama eklenince tablo daha da ağırlaşmaktadır.

Çocuk ve Ergenlerde Tiroid Bezi Hastalıkları

Çocukluk ve ergenler arasında tiroid bezinin hastalıkları önemli bir yer tutmaktadır. Bezin az (hipotiroidi) ya da çok çalışmasına (hipertiroidi) göre belirti ve bulgular değişebilmektedir.

Çocuk ve Ergenlerde Cinsiyet Gelişim Bozuklukları

Cinsiyet gelişim bozuklukları aileleri tedirgin eden bir durumdur. Tanıda gecikme, kimlik çıkarılmasından tutunda meraklı yakınların ve tanıdıkların sorularına muhatap olmak, ailelerin stresini daha da artırmaktadır.

Yavaş Büyüme - Kilo Alamama - Boy Kısalığı

Kilo alamama, zayıflama, büyümede yavaşlama ve boy kısalığı önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Aileler bu durumu çocuklarını akranlarıyla kıyasladıklarında ve giysi boyutlarının değişmediğini gördüklerinde anlarlar.

Çocuklarda Obezite

Obezite çağımızın en önemli sağlık sorunudur. Ülkemizdeki çocukların yaklaşık %20’si şişman grupta yer almaktadır. Dengesiz beslenme, hormon bozuklukları ve genetik hastalıklar  obeziteye neden olabilmektedir.

Çocuklarda Şeker Hastalığı

Çocuklarda şeker hastalığı denildiğinde hemen akla tip 1 diyabet gelmektedir. Obezitenin yaygınlaşmasıyla tip 2 diyabet görülme sıklığında ciddi bir artış göze çarpmaktadır.

Erken ve Gecikmiş Ergenlik

Ergenlik sorunları (erken ve gecikmiş ergenlik) çocuklar ve aileler için ciddi bir endişe kaynağıdır. Sanayileşmeyle birlikte havanın, suyun, yiyecek ve içeceklerin kirlenmesi sonucu erken ergenlik görülme sıklığı artmıştır.

İskelet Displazileri

İskelet displazileri dediğimiz hastalık grubu genetik geçişli hastalıklar içinde yer almaktadır. Çok farklı tipleri bulunmaktadır. Bazıları geç belirti verebildiğinden tanı koyabilmek zordur.

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları

Böbreküstü bezleri hayati önem taşımaktadır. Buradan kortizon ve tuz tutucu hormonlar salınmaktadır. Eksikliğinde adrenal yetmezlik, aşırı salgılandığında ise şişmanlıkla giden cushing sendromu ortaya çıkmaktadır.

Diyabetes İnsipidus

Diyabetes insipidus aşırı su kaybı ile giden bir hastalıktır. Su tutucu hormon (ADH) ya salınamamakta ya da böbrekte etkisini gösterememektedir. Bunun sonucunda çok su içme, fazla miktarda ve sık idrara çıkma

Çocuk ve Ergenlerde Kemik Sağlığı

Çocuk ve ergenler için kemik sağlığı büyük önem taşımaktadır. Erişkin dönemdeki kemik rezervimiz bu dönemde kazanılmaktadır. Kazanım yeterli olmazsa kemik zayıflığı (osteopeni, osteoporoz, osteomalazi) ortaya çıkar.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak’’ Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.