facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Tırnak Batması

tırnak-batması-tedavisi

Tırnak batması pek çok insanda görülen kişinin yürümesini engelleyecek derecede rahatsızlık ve ağrı verebilen bir sorundur. Tırnak batması tüm ayak tırnaklarında olabilmekle beraber genellikle baş parmaklarda oluşur. Tırnak batmasının şikayetleri olarak parmakta kızarıklık şişlik ve şiddetli ağrı olabilir bununla beraber iltihaplanma ve akıntıda görülebilir. 

NEDENLERİ;

Hatalı tırnak kesimi

Sıkı ve sivri burunlu ayakkabı giymek

Sürekli darbeye maruz kalmak(sporcular, dansçılar..)

Hamilelik ve doğum sonrası kilo artışı

Kalıtsal kemik yapısı

Tırnaklarda mantar enfeksiyonu 

NASIL TEDAVİ EDİLİR;

Batan tırnağınızı sakın çektirmeyin. Tırnak çekimi sonrası hastaların büyük oranında yeni çıkan tırnaklarda tekrar meydana gelir. Çoğu zaman ise tırnak deforme olur ve bozuk yapıda uzar. Tırnak batmalarında bant ve tel uygulamalarıyla ağrı, acı ve cerrahi müdahale olmadan kurtulabilirsiniz. 

BANT UYGULAMASI

Sıkıştırılmış cam ve elyaftan yapılmış yassı ve tırnağın üzerine yüzeyinin tamamı yapıştırılan şerit şeklinde bir yaydır. Esnetilerek tırnağın üzerine sabitlenen bant kendi düz formuna dönmeye çalışırken tırnağı da yanlarından battığı yerden kaldırarak acı veren teması keser. Tırnak kanalı içersinde bir nevi önünü aça aça uzayacağı için zamanla uçtaki daralmanın genişlemesine neden olur. Yatağı genişleyen tırnakla buna uyum sağlayarak düzleşmeye kıvrık kenarlar düzleşmeye başlar. 

TEL UYGULAMASI

Batık tırnak tedavisinde dünyanın pek çok yerinde tercih edilen tel uygulaması ayak sağlığı bakım merkezlerinde ayak bakım uzmanalrı tarafından uygulanır. Bu sistemle yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş tırnak iki taraftan tellerden askıya alınıp ortadan sıkıştırılarak yukarıya kaldırılır. Bu sayede tırnak ve tırnak yatağı yeniden şekillenmeye başlar.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.