facebook-icon twitter-icon instagram-icon

444 45 67

0224 470 22 22 - 0224 470 33 33
Özlüce 0224 414 01 11

Menü

Çene Eklemi Hastalıkları

Kalıtsal kapanış bozuklukları:Dişlerin ve çenelerin dengeli kapanışının en ideal şeklinin nasıl olması gerektiği hala tartışma konusudur.Hiç bir dişi eksik olmayan insanlarda da diş tüberkülleri (dişlerin  çiğneyici yüzeylerindeki tepecikleri) arasında uyuşmazlık olabilir.Kalıtsal kapanış bozuklukları hem estetik hemde fonksiyon yönünden derecesine gore ortodontik tedavi veya ortognatik cerrahi ile çalışmalar sonucunda düzeltilebilmektedir.

Sonradan kazanılmış kapanış bozuklukları:

Diş kaybı: Çene ekleminin sağlığı dişlerin sağlığı ve eksikliği ile yakından ilgilidir. Dişlerden herhengi birinin kaybedilmesi kalan dişler arasında oklusal (dişerin çiğneme sırasında birbiri ile olan kapanış ilişkileri) bozukluk meydana getirir.Diş dizisindeki bozulma sadece kaybedilen dişin çevresinde olmayıp diş kavsindeki daha uzak bölgeleri de etkiler

Tüberkül (dişlerin  çiğneyici yüzeylerindeki tepecikleri) Kalıtsal Çatışmaları: Çekilmiş olan dişlerin yeri protez ile telafi edilmediği durumlarda çevredeki dişler bu boşluğa doğru kayarak oklusal (dişerin çiğneme sırasında birbiri ile olan kapanış ilişkileri) dengeyi bozarlar.

İyi yapılmamış protetik restorasyonlar (kaplamalar,köprüler,hareketli protezler,dolgular): Ağzın fazla açılması: Tek taraflı çiğneme:

Aşırı Stres,

Kaza ,çarpışma,düşme vb travmalar,

Kalem veya benzeri maddelerin alışkanlıkla sürekli ısırılması,

Sistemik rahatsızlıklar.

Özel Jimer Hastanesi

Özel Jimer Hastanesi olarak ’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır. Siz değerli hastalarımızın memnuniyeti, bu hedefimize ilerlemekte en belirleyici motivasyon kaynağı olacaktır.